Telefon: 34 356 24 64 | email: kalu@praca.gov.pl

imgimgimg
poniedziałek, 31.12.2012 12:32

Ubezpieczenie zdrowotneOd 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej będzie potwierdzane elektronicznie – dzięki systemowi eWUŚ. Wobec tego w bazie NFZ powinny być aktualne dane o ubezpieczonych i członkach ich rodzin.

ZUS przekazuje do NFZ dane z dokumentów ubezpieczeniowych otrzymanych od płatników składek. Błędne lub nieaktualne dane w bazach ZUS i NFZ mogą więc skutkować komplikacjami przy rejestrowaniu się u lekarza. Dlatego zarówno sami ubezpieczeni, jak i płatnicy składek (pracodawcy, przedsiębiorcy, itp.) powinni sprawdzić, czy do ZUS przekazane zostały poprawne dane o okresach ubezpieczenia zdrowotnego oraz o członkach rodzin ubezpieczonych.

 

Ubezpieczeni powinni sprawdzić, czy przekazali swojemu płatnikowi składek informacje o członkach rodziny, niezbędne do złożenia prawidłowych zgłoszeń lub wyrejestrowań,

a w szczególności o:
• uzyskaniu tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. po podjęciu zatrudnienia, rejestracji jako osoba bezrobotna, rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, itp.),
• ukończeniu kształcenia przez pełnoletnie dziecko,
• ukończeniu 26 lat przez dziecko, nawet jeśli nadal się kształci, chyba że posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi.

 

W celu weryfikacji  danych warto  zarejestrować się na portalu http://www. pue.zus.pl i sprawdzić, czy dane zewidencjonowane na koncie w ZUS są poprawne.

Ewentualne nieprawidłowości najlepiej w pierwszej kolejności wyjaśnić ze swoim płatnikiem składek.

Informacje o artykule

Zredagował(a): Beata Strzoda
Data powstania: 31.12.2012 12:32
Data ostatniej modyfikacji: 31.12.2012 12:54
Liczba wyświetleń: 2697
Drukuj Stworz PDF

imgimgimgimg